Jakie formalności trzeba spełnić, kupując używany motocykl?

22 maj 2024
Autor 
foto: Materiał partnera

Zakup używanego motocykla to dla wielu miłośników dwóch kółek korzystne rozwiązanie, zwłaszcza tych, którzy szukają możliwości nabycia pojazdu w przystępnej cenie. Przed przystąpieniem do finalizacji transakcji, niezwykle ważne jest, aby potencjalni nabywcy byli świadomi wszystkich obowiązków i wymogów prawnych z tym związanych. Niewypełnienie niezbędnych formalności może prowadzić do poważnych problemów i dodatkowych kosztów. Dlatego też każdy przyszły właściciel motocykla powinien dokładnie zapoznać się z procedurą jego rejestracji, aby uniknąć nieprzyjemności oraz niespodziewanych wydatków.

Jak sporządzić umowę kupna-sprzedaży motocykla?

Obecnie motocykle używane stanowią znaczny odsetek wszystkich jednośladów sprzedawanych w Polsce. Przy zakupie takiego pojazdu kluczowe jest dokładne sporządzenie umowy kupna-sprzedaży, która jasno określa prawa i obowiązki zarówno sprzedającego, jak i kupującego. W umowie kupna-sprzedaży motocykla powinny znaleźć się informacje takie jak miejsce i data podpisania umowy, dane osobowe stron transakcji, a także dokładny opis motocykla obejmujący jego markę, model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer podwozia, przebieg oraz cenę. Niezmiernie ważne jest, aby umowa ta zawierała również szczegółowe informacje dotyczące aktualnego stanu technicznego i prawnego motocykla, w tym wszelkie znaki szczególne, które mogą mieć wpływ na jego wartość. Dodatkowo dokument powinien zawierać oświadczenie kupującego o znajomości stanu technicznego pojazdu. Data podpisania umowy ma wpływ na termin rejestracji motocykla oraz jego ubezpieczenie.

 

 mężczyźni w salonie motocyklowym

Jakie obowiązki ma sprzedający?

Sprzedający, w przypadku sprzedaży motocykla, ma obowiązek dopełnić kilku istotnych formalności. Po pierwsze powinien przekazać nabywcy takie dokumenty jak dowód rejestracyjny motocykla, kartę pojazdu oraz aktualną polisę OC. Następnie musi dokonać zgłoszenia sprzedaży motocykla. W tym celu powinien zgłosić się do Wydziału Komunikacji, w którym pojazd był zarejestrowany. Aby to zrobić, potrzebne będą dokument tożsamości oraz podpisane przez obie strony umowy kupna-sprzedaży. Zgłoszenie sprzedaży motocykla można obecnie dokonać także online, korzystając z profilu zaufanego.

O sprzedaży pojazdu powinniśmy poinformować również towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym wykupiono polisę OC. Na wykonanie tego obowiązku mamy 14 dni od dnia podpisania umowy. Wystarczy zwykle wypełnić odpowiedni formularz na stronie internetowej ubezpieczyciela i dołączyć do niego kopię umowy kupna-sprzedaży. Towarzystwo ubezpieczeniowe skontaktuje się następnie z nowym właścicielem w celu potwierdzenia danych i faktów związanych z transakcją. Jeżeli sprzedaż motocykla nastąpiła przed upływem 6 miesięcy od dnia jego zakupu, sprzedawca jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego, jeśli osiągnął z tego tytułu zysk.

Jak przebiega rejestracja motocykla?

Po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży, nowy właściciel musi zarejestrować motocykl. Można tego dokonać w odpowiednim Wydziale Komunikacji. Do rejestracji będą potrzebne dokumenty takie jak dowód tożsamości, umowa kupna-sprzedaży motocykla, karta i dowód rejestracyjny pojazdu oraz wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu. Należy również mieć przy sobie tablice rejestracyjne i aktualną polisę OC. Jeszcze przed wizytą w urzędzie warto uregulować kwestię podatku i ubezpieczenia.

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) musimy zapłacić w przeciągu 14 od dni od daty zakupu motocykla we właściwym Urzędzie Skarbowym. Wysokość opłaty wynosi 2% wartości pojazdu. Z obowiązku tego są zwolnieni kupujący, gdy wartość rynkowa motocykla jest niższa niż 1000 zł lub gdy pojazd został sprowadzony z zagranicy. Zwolnienie to obejmuje także sytuacje, w których nabywca otrzymuje fakturę VAT, co ma miejsce przy zakupie motocykla od firmy.

Ubezpieczenie OC zabezpiecza przed finansowymi konsekwencjami wypadków drogowych. Możemy albo pozostać przy dotychczasowym ubezpieczeniu lub zdecydować się na wybór polisy w innym towarzystwie ubezpieczeniowym. Pamiętaj, że zgodnie z obowiązującymi przepisami ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Brak takiego ubezpieczenia w chwili wypadku może prowadzić do nałożenia dotkliwych kar finansowych.

Jakich formalności należy dopełnić, sprowadzając używany motocykl z zagranicy?

Kupując motocykl za granicą, należy sporządzić właściwą umowę kupna-sprzedaży. Umowa ta musi być dwujęzyczna lub przetłumaczona na język polski przez tłumacza przysięgłego. W umowie powinny znaleźć się następujące informacje:

 • dane osobowe kupującego oraz sprzedającego,
 • informacje o pojeździe: marka, rok produkcji, numer podwozia, przebieg, data pierwszej rejestracji, pojemność silnika, cena (podana liczbowo i słownie),
 • miejscowość i data zawarcia umowy,
 • czytelne podpisy kupującego oraz sprzedającego.

Jako kupujący musisz przed przyjazdem do Polski wyrobić tymczasowy dowód rejestracyjny w kraju nabycia pojazdu, zakupić celne tablice rejestracyjne oraz wykupić odpowiednie ubezpieczenie OC na czas powrotu do kraju. Kiedy motocykl znajdzie się w Polsce, powinieneś:

 • zlecić tłumaczowi przysięgłemu przetłumaczenie wszystkich dokumentów na język polski,
 • posiadać potwierdzenie wyrejestrowania motocykla w kraju nabycia,
 • opłacić podatek akcyzowy i wykupić polisę OC,
 • wykonać przegląd techniczny motocykla,
 • zarejestrować motocykl w Wydziale Komunikacji.

Z czym wiąże się zakup zabytkowego motocykla?

Coraz częściej na rynku pojawia się możliwość zakupu zabytkowego motocykla. Aby móc legalnie korzystać z takiego pojazdu, konieczne jest jego zarejestrowanie w odpowiednim Wydziale Komunikacji. Aby zarejestrować motocykl jako zabytek, należy m.in.:

 • ustalić rzeczywistą wartość motocykla,
 • uzyskać pisemną opinię rzeczoznawcy motoryzacyjnego,
 • wykonać badanie techniczne pojazdu w stacji kontroli pojazdów,
 • wpisać pojazd do rejestru zabytków u Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Ile kosztuje przerejestrowanie motocykla?

Jeśli kupiłeś używany motocykl w Polsce, musisz go przerejestrować. Całkowity koszt tej operacji wynosi nieco ponad 100 zł i obejmuje:

 • podatek od czynności cywilnoprawnych,
 • wydanie nowego dowodu rejestracyjnego,
 • tablice rejestracyjne,
 • naklejki legalizacyjne,
 • pozwolenie czasowe.

Jakie są koszty rejestracji motocykla z zagranicy?

Koszty rejestracji motocykla sprowadzonego z zagranicy są nieco wyższe i mieszczą się w granicy 200 zł. Częściami składowymi opłaty są m.in.:

 • karta pojazdu,
 • dowód rejestracyjny z nalepką legalizacyjną,
 • tablice rejestracyjne,
 • pozwolenie czasowe.

Ile kosztuje rejestracja motocykla zabytkowego?

Najwięcej kosztuje rejestracja motocykla zabytkowego. Zazwyczaj nie przekracza ona kwoty 700 złotych. Ostateczny koszt rejestracji zależy od opłat za usługi rzeczoznawcy oraz od stacji kontroli pojazdów, gdzie przeprowadzane są badania techniczne. Koszty rejestracji takiego pojazdu obejmują między innymi sporządzenie „białej karty”, wpis do rejestru zabytków oraz tablice rejestracyjne.

Podsumowanie

Zakup używanego motocykla wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku istotnych obowiązków. Zakres tych formalności w dużej mierze zależy od rodzaju pojazdu i kraju jego pochodzenia. Kluczowym krokiem jest sporządzenie odpowiedniej umowy kupna-sprzedaży motocykla, która precyzuje prawa i obowiązki obu stron. Następnie należy wykupić odpowiednią polisę OC, a jeśli jest to wymagane, opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Ostatnim krokiem jest wizyta w Wydziale Komunikacji, gdzie składamy wszystkie niezbędne dokumenty potrzebne do rejestracji pojazdu. W przypadku motocykli sprowadzonych z zagranicy lub zabytkowych, proces rejestracji jest bardziej skomplikowany i kosztowny. 

Reklama

Polecane

 • Akumulatory Centra Standard
  • środa, 20 wrzesień 2017

  CENTRA STANDARD to akumulatory obecny na rynku od wielu lat. Cenne doświadczenia zdobyte przy jego produkcji wykorzystane zostały przy tworzeniu kolejnych serii akumulatorów . Produkowany zgodnie z międzynarodowymi normami, w oparciu o najlepsze i bezpieczne technologie łączy tradycję z nowoczesnością. Akumulatory Centra Poznań STANDARD to akumulator dedykowany autom z podstawowym…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Varta Professional Deep Cycle AGM
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Nowy program produktów dla kamperów i łodzi. Jako światowy lider na rynku akumulatorów kwasowoołowiowych wykorzystaliśmy naszą wiedzę i innowacyjność do stworzenia akumulatorów VARTA Professional. Zaufajcie naszemu technicznemu know-how, naszej gotowości do wprowadzania coraz to nowych rozwiązań. Nowe akumulatory VARTA Professional nadają się znakomicie również do intensywnej eksploatacji sezonowej. Dla tych,…

  Czytaj więcej
 • O firmie CTEK
  • czwartek, 02 listopad 2017

  CTEK, to najlepszy w Europie model ładowarki do akumulatorów, trzykrotny laureat nagrody "Best in Test, używany przez najważniejsze firmy motoryzacyjne, jako podstawowy model ładowarki stosowanej w ich pojazdach. Ładowarki CTEK są zalecane do wszystkich rodzajów akumulatorów kwasowo-ołowiowych, w tym elektrolitowych, bezobsługowych, żelowych, wapniowo-wapniowych oraz AGM. 

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Banner Backup
  • wtorek, 26 wrzesień 2017

  Dzięki zastosowaniu identycznej innowacyjnej technologii AGM, jak w wypadku „dużego“ Running Bulla, akumulator Running Bull BackUp idealnie sprawdza się jako wsparcie dla akumulatora rozruchowego. To małe źródło energii wykorzystywane jest dla pojazdów wyposażonych w system start/stop i dodatkowych urządzeń z wysokim zapotrzebowaniem na energię, jak np. dodatkowe systemy bezpieczeństwa lub…

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Wynajem długoterminowy – korzyści z posiadania floty firmowej
  • wtorek, 16 lipiec 2024

  Wynajem długoterminowy samochodów stał się bardzo popularnym rozwiązaniem wśród firm, które potrzebują niezawodnych pojazdów do prowadzenia swojej działalności. Dzięki temu modelowi finansowania, przedsiębiorstwa mogą korzystać z nowoczesnych samochodów bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów zakupu. Przyjrzyjmy się głównym korzyściom związanym z posiadaniem floty firmowej na zasadzie wynajmu długoterminowego.

  Czytaj więcej
 • CER MOTOR: Twoje Centrum Części Motoryzacyjnych
  • wtorek, 16 lipiec 2024

  CER MOTOR to więcej niż tylko firma zajmująca się sprzedażą części motoryzacyjnych. To miejsce, gdzie pasja do motoryzacji łączy się z profesjonalizmem i wieloletnim doświadczeniem. Nasza oferta jest odpowiedzią na potrzeby współczesnego rynku, który wymaga nie tylko wysokiej jakości produktów, ale także szybkiej i efektywnej obsługi. Zapraszamy do doświadczenia jakości i profesjonalizmu, jakie oferuje CER MOTOR – Twoje centrum części motoryzacyjnych.

  Czytaj więcej
 • Jak działa generator prądu: przewodnik dla początkujących
  • czwartek, 04 lipiec 2024

  Generatory prądu to urządzenia, które przekształcają energię mechaniczną w energię elektryczną, zapewniając zasilanie w sytuacjach awaryjnych lub w miejscach bez dostępu do sieci energetycznej. Składają się one z kilku kluczowych elementów, które współpracują, aby wygenerować prąd.

  Czytaj więcej
 • Skup aut Bytów – dlaczego jest popularnym miejscem dla sprzedających samochody?
  • piątek, 28 czerwiec 2024

  Sprzedaż używanego samochodu może być zniechęcająca, zwłaszcza w małych miastach. Mieszkańcy Bytowa i okolic często zastanawiają się, gdzie mogą szybko i korzystnie sprzedać swoje auta. Skup aut w Bytowie staje się coraz bardziej popularnym wyborem i niesie ze sobą szereg korzyści, które przyciągają sprzedających. Dlaczego właśnie Bytów przyciąga tak wielu zainteresowanych? Sprawdźmy.

  Czytaj więcej

News

 • MobiCars: Elastyczne Rozwiązanie Transportowe dla Podróżujących i Firm
  • środa, 24 kwiecień 2024

  MobiCars, jedna z czołowych firm na polskim rynku wynajmu samochodów, wyróżnia się jako niezawodne i elastyczne rozwiązanie zarówno dla indywidualnych podróżujących, jak i dla przedsiębiorstw potrzebujących dostępu do floty pojazdów. Z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem, firma ta kieruje się nie tylko biznesowym celem, ale także pasją do mobilności oraz świadczenia kompleksowych usług transportowych, które nie tylko ułatwiają życie, ale również wspierają cele biznesowe klientów.

  Czytaj więcej
 • Jak tanio znaleźć odpowiednie części karoserii do swojego pojazdu: Poradnik dla konsumentów
  • czwartek, 29 luty 2024

  Każdy właściciel samochodu prędzej czy później spotka się z koniecznością naprawy karoserii. Niezależnie od tego, czy jest to wynik drobnej stłuczki, czy działania czynników zewnętrznych, uszkodzone elementy nadwozia nie muszą oznaczać katastrofy dla Twojego portfela. Istnieje kilka sposobów na tanią i efektywną naprawę, które pozwolą przywrócić pierwotny stan pojazdu bez konieczności wydawania fortuny. Chętnie Ci je przybliżymy!

  Czytaj więcej
 • Odkryj Świat Toyoty: Proace City i Proace Verso Long - Twoje Idealne Samochody Dostawcze!
  • poniedziałek, 05 luty 2024

  Poszukiwanie idealnego samochodu dostawczego dla Twojej firmy może przypominać poszukiwanie igły w stogu siana. Czy chcesz coś bardziej kompaktowego, czy potrzebujesz większej przestrzeni ładunkowej? A co z wydajnością i komfortem jazdy? Nie martw się! Toyota ma odpowiedź na Twoje potrzeby. Z szeroką gamą modeli, od Proace City po obszernego Proace Verso Long, Toyota Professional oferuje pojazdy dostawcze, które naprawdę zasługują na uwagę.

  Czytaj więcej
 • Zasilanie przyszłości: Jak akumulatory wpływają na wydajność i trwałość nowoczesnych urządzeń
  • wtorek, 27 czerwiec 2023

  Dzisiejsza technologia pędzi naprzód w niebywałym tempie. Wizje przyszłości nieraz spełniają się na naszych oczach, a my wciąż oczekujemy więcej. Jednym z aspektów, na które społeczeństwo patrzy z wielkim oczekiwaniem jest zasilanie naszych nowoczesnych urządzeń. W tej dziedzinie akumulatory odgrywają kluczową rolę wpływając zarówno na wydajność, jak i trwałość urządzeń, które używamy na co dzień. Jak to się dokładnie dzieje?

  Czytaj więcej

Nowości na rynku akumulatorów

 • Akumulatory Uruchom Gold - Polska marka
  • wtorek, 07 styczeń 2020

  Akumulatory Uruchom są bardzo cenione zarówno przez doświadczonych kierowców, jak i tych początkujących. Nie ma nic dziwnego w tym, że na ich zakup decyduje się obecnie coraz większa grupa zmotoryzowanych osób. Jedną z nowości jest seria Gold, dzięki której można wyposażyć się w niezawodne urządzenie rozruchowe, doskonale spisujące się zwłaszcza w warunkach zimowych. Uruchom Gold zapewnią zainteresowanym bezproblemowy rozruch, nawet gdy za oknem będzie sypać śnieg.

  Odsłony: 6140 Czytaj więcej
 • Akumulatory Bosch EFB do Start-Stop
  • wtorek, 03 październik 2017

  Akumulatory Bosch EFB do Start-Stop - pełna moc we wszystkich modelach rynkowych. Technologia Bosch S5 EFB (Enhanced Flooded Battery) firmy Bosch wypełnia lukę istniejącą między tradycyjnymi akumulatorami rozruchowymi a technologią S6 AGM. Wydajność akumulatorów w tej technologii sprawdza się przy zastosowaniu w samochodach z systemami Start/Stop. Wysoka odporność na pracę cykliczną zapewnia odpowiednie rezerwy mocy przy ponownym rozruchu pojazdu. Wysokie natężenie prądu spełnia także wymagania pojazdów z dużą ilością elektrycznych odbiorników energii.

  Odsłony: 10473 Czytaj więcej
 • Porównanie akumulatorów Optima
  • wtorek, 19 wrzesień 2017

  Akumulatory Optima, mają bardzo mały opór wewnętrzny, co przekłada się na większą moc startową akumulatora i lepsze charakterystyki ładowania. Dzięki zwartej budowie wewnętrznej, akumulatory Optima są odporne na wibracje i znajdują zastosowanie wszędzie tak, gdzie zwykłe akumulatory nie dałyby sobie rady: 4x4, maszyny budowalne. Poza tym zmniejszone wibracje minimalizują utratę aktywnej powłoki płytek, a w rezultacie oznaczają mniejsze straty energii i dłuższy okres żywotności akumulatora.

  Odsłony: 9729 Czytaj więcej
 • Akumulator Uruchom Silver- potrafią zaskoczyć swoją wytrzymałością
  • wtorek, 28 styczeń 2020

  Zamysłem powstania tej linii był jej montaż w samochodach europejskich. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych podzespołów, możemy liczyć na eliminacje ryzyka wystąpienia wady fabrycznej. W akumulatorach tych zastosowano nowoczesną płytę, której podstawę działania stanowi stop wapnia. Akumulatory Uruchom Silver, potrafią zaskoczyć swoją wytrzymałością, odpornością na wszelkie warunki atmosferyczne. Dokładając do tego idealne parametry techniczne oraz zastosowanie bardzo dobrych podzespołów otrzymujemy naprawdę dobry akumulator, który da sobie radę z wilgocią oraz wahaniami temperatury.

  Odsłony: 7988 Czytaj więcej

Nowości na rynku prostowników

 • Wodoszczelna i wstrząsoodporna BLUE POWER IP67
  • piątek, 22 wrzesień 2017

  Ładowarka Blue Power Marine IP67 - dedykowana do zastosowania w sektorze marynistycznym. Woda, olej, ani piasek nie są w stanie uszkodzić ładowarki Blue Power IP67. Obudowa jest odlana z aluminium, a elektronika jest zalana w żywicy. dy temperatura osiągnie 60 ° C prąd wyjściowy zostaje zredukowany utrzymując prawidłowe działanie i w ten sposób chroni ładowarkę przed uszkodzeniem. Z efektywnością do 92%, ładowarki Blue Power emitują czterokrotnie mniej ciepła w porównaniu do konkurencyjnych urządzeń. Dodatkowo, kiedy bateria jest naładowana, zużycie prądu spada dzięki spadkowi mocy do 0,5W, co jest wynikiem od pięciu do dziesięciu razy lepszym niż konkurencyjne urządzenia.

  Odsłony: 5544 Czytaj więcej
 • Bezbateryjne urządzenie rozruchowe Telwin FLASH START 700
  • piątek, 06 październik 2017

  Bezbateryjne urządzenie rozruchowe Telwin FLASH START 700 wykonane w technologii ultra-kondensatorów: lekkie, kompaktowe, nie wymagające konserwacji, łatwe w transporcie. Szczytowy prąd rozruchu 700A zapewnia szybkie wspomaganie rozruchu motocykli, samochodów osobowych i dostawczych oraz łodzi. Telwin FLASH START 700 jest niezwykle prosty w obsłudze: wystarczy podłączyć zaciski urządzenia do rozładowanego akumulatora i odczekać ok.100 sekund,a następnie uruchomić pojazd.

  Odsłony: 8553 Czytaj więcej
 • Ładowarka Stef-pol EST-518 24V 12,5A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-518 24V 12,5A - przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 24V i pojemności 34 ÷ 120Ah. Ładowanie akumulatorów tymi ładowarkami gwarantuje pełne naładowanie akumulatora jak i przedłużenie jego żywotności. Ładowarki EST od innych ładowarek wyróżnia to, że po osiągnięciu właściwego napięcia przez akumulator układ nie rozłącza ładowarki, od tego momentu na akumulatorze podtrzymywana jest stała wartość napięcia, jest to korzystne dla akumulatora. Ładowanie akumulatorów tą ładowarką spełnia oczekiwania użytkownika jak i producenta akumulatorów.

  Odsłony: 8421 Czytaj więcej
 • Ładowarka Stef-pol EST-524 12V 30A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-524 12V 30A - Automatyczna ładowarka EST przeznaczona jest do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo-kwasowych o napięciu 24V i pojemności 74 ÷ 400Ah. Zaletą i wyróżnieniem ładowarki automatycznej EST jest to, że po osiągnięciu właściwego napięcia przez akumulator układ nie rozłącza ładowarki, od tego momentu na akumulatorze podtrzymywana jest stała wartość napięcia. Ładowanie tymi ładowarkami zapobiega intensywnemu gazowaniu akumulatora przedłużając jego żywotność.

  Odsłony: 8446 Czytaj więcej

Dobierz akumulator min

Kupno akumulatora może i specjaliście w tej dziedzinie przysporzyć wielu problemów. Ilość marek produkujących akumulatory potrafi szokować. Wiadomo, że ile osób, tyle opinii. Jeżeli chcesz poznać rzetelne, sprawdzone informacje oraz poznać zdanie fachowców w dziedzinie akumulatorów jesteś we właściwym miejscu! Na portalu oprócz tego, jaki akumulator czy prostownik będzie dla nas najlepszy dowiemy się, które sklepy są najbardziej profesjonalne i zawsze służą fachową poradą. Jesteśmy tu po to by kupno nowego akumulatora i prostownika było proste i możliwe w najkorzystniejszej na rynku cenie.

jaki akumulator

Kontakt z Redakcją

Email.: info(at)akustrefa.pl

Tel.: +48 690 940 134

NIP PL6652807743