prostowniki

Oleje silnikowe - jakie są ich rodzaje?

27 wrzesień 2022
Autor 
Oleje silnikowe

Olej silnikowy jest jednym z podstawowych płynów eksploatacyjnych, stosowanych w samochodach i pojazdach spalinowych (motocykle, maszyny rolnicze). Jeżeli jest odpowiednio dobrany, pozwala na zachowanie odpowiednich parametrów napędu. Olej silnikowy można podzielić na klika typów, a każdy z nich różni się między sobą pod wieloma względami.

Olej silnikowy - czym jest i jakie pełni funkcje?

Olej silnikowy jest jednym z typów smarów. Jego konsystencja jest płynna, a główne zadanie polega na ochronie poszczególnych komponentów wchodzących w skład napędu. Choć jego konsystencja jest płynna, jest on także lepki, co sprawia, że bardzo dobrze przylega do części pojazdu, zmniejszając tarcie w czasie pracy silnika.

Dlaczego tak ważny jest wybór oleju silnikowego, a także jego regularna wymiana? Otóż jest to płyn, dzięki któremu elementy pojazdu takie jak tłoki, pierścienie, łożyska czy cylindry mogą pracować niezakłócenie przez dłuższy czas. Brak oleju wiązałby się z koniecznością częstych napraw przez występujące awarie, co byłoby naprawdę bardzo kosztowne.

Dlaczego ważna jest jakość oleju silnikowego?

Olej silnikowy pełni w pojeździe bardzo ważną funkcję. Oczywiście bardzo ważna jest dbałość o jego regularną wymianę jednak nie należy zapominać również o tym, by wybrać płyn bardzo dobrej jakości, zwracając szczególną uwagę na  charakterystyczne parametry oleju.

Warto pamiętać o tym, że wybór oleju to bardzo indywidualna sprawa. Dokonując zakupu tego produktu, należy mieć na uwadze przede wszystkim indywidualne potrzeby danego auta. Każdy samochód wymaga innej pielęgnacji, dlatego kryteria wyboru dobrego oleju zapewniającego trwałość komponentów silnika, w każdym przypadku mogą być nieco inne.

Olej silnikowy - rodzaje

Oleje silnikowe można podzielić na wiele grup, mając na uwadze między innymi skład czy proces produkcji. Najpopularniejszy podział klasyfikuje te produkty jako syntetyczne, półsyntetyczne i mineralne. Należy wspomnieć tu o tym, że każdy z tych typów ma inne właściwości.

Oleje mineralne są typem oleju powstałym w wyniku rafinowania ropy naftowej. Są to najtańsze, a zarazem najczęściej wykorzystywane oleje silnikowe. Ich cena rzadko przekracza kwotę kilkunastu złotych za litr. Choć są niedrogie i powszechnie dostępne, warto mieć świadomość tego, że w porównaniu do pozostałych typów ich osiągi nie są zbyt imponujące. O ile w nowoczesnych pojazdach oleje mineralne nie będą się sprawdzały za dobrze, o tyle to starszych (mających już co najmniej 20 lat) i wysłużonych napędach będą się sprawdzały bardzo dobrze.

Oleje mineralne ze względu na swoje właściwości i działanie mogą pomagać w obniżeniu kosztów związanych z eksploatacją pojazdu.

Kolejnym typem oleju silnikowego jest olej syntetyczny, powstający w wyniku chemicznej syntezy wybranych surowców. Taki olej jest znacznie droższy od mineralnego (w tym przypadku cena może wynosić nawet ponad 100 zł za litr), co przekłada się również na jego lepsze działanie i efektywniejsze osiągi. Ze względu na cenę i sposób powstawania oleje syntetyczne odznaczają się bardzo dobrymi parametrami, bez trudności radzą sobie z pracą nawet w bardzo wysokich temperaturach, nie przeszkadzają mu nawet duże naciski. To wszystko sprawia, że silniki, w których zastosowano syntetyczny typ oleju, są bardzo dobrze chronione przez naprawdę długi czas.

To o czym jeszcze warto wspomnieć przy okazji oleju syntetycznego to fakt, że przy jego stosowaniu można uzyskać nieco lepszą wydajność paliwową. Resztki oleju (w postaci nagaru) nie odkładają się na komponentach napędu.

Większość silników, w których znajdzie się olej syntetyczny, bez problemu odpala nawet w bardzo mroźne dni.

Pośrednim rozwiązaniem pomiędzy olejem mineralnym a syntetycznym, jest olej półsyntetyczny. Kupując taki produkt, kierowca może liczyć na dość dobre właściwości, nie płacąc przy tym za olej tak dużo, jak w przypadku zakupu wersji syntetycznej.

Oleje półsyntetyczne łączą w sobie parametry olei mineralnych i syntetycznych. Choć ich właściwości są dość dobre bardziej niż do nowoczesnych napędów, nadają się do jednostek o dużych przebiegach czy starszych, co najmniej kilkunastoletnich samochodów.

Klasyfikacja olejów silnikowych z uwzględnieniem ich lepkości

Dokonując podziału olejów silnikowych nie należy zapominać o klasyfikacji SAE, dzielącej oleje z uwzględnieniem ich lepkości. To właśnie ten parametr decyduje o właściwościach przepływu oleju w określonej temperaturze (im wyższa tym olej przepływa wolniej).

Klasyfikacja SAE uwzględnia:

- 6 klas oleju silnikowego przeznaczonego do pracy w niskich temperaturach - 0W, 5W, 10W, 15W, 20W, 25W;

- 8 klas oleju silnikowego przeznaczonego do pracy w wysokich temperaturach  - 8,12, 16, 20, 30, 40, 50, 60.

Każde opakowanie silnika musi być odpowiednio oznaczone, w tym muszą znaleźć się zalecenia dotyczące użycia oleju silnikowego odpowiedniej lepkości np. 0W-30, 5W-40. Pierwsza wartość odnosi się do lepkości oleju w niskich temperaturach, druga natomiast w wysokich.

Warto przy tym zaznaczyć, że lepkość oleju nie jest powiązana z jego typem. Oznaczenie lepkości idealnej dla danego silnika dotyczy zarówno oleju mineralnego, jak i syntetycznego czy półsyntetycznego.

Klasyfikacja olejów silnikowych z uwzględnieniem ich jakości

Dokonując podziału oleju silnikowego, należy zwrócić uwagę nie tylko na jego rodzaj czy lepkość, ale również klasę. Mając na uwadze ten ostatni parametr powstała klasyfikacja ACEA, określająca podział olejów silnikowych z uwzględnieniem ich jakości i rodzaju silnika, w którym może być zastosowany.

Wygląda to w sposób następujący:

- klasa A odnosi się do silników benzynowych,

- klasa B przeznaczona jest do zastosowania w silnikach wysokoprężnych (pojazdy osobowe i dostawcze do 3,5 tony),

- klasa C znajdzie swoje zastosowanie w silnikach benzynowych i wysokoprężnych wyposażonych w filtr cząstek stałych DPF,

- klasa E - te oleje przeznaczone są do wysokoprężnych silników w samochodach ciężarowych.

Powyższe litery oznaczające rodzaj silnika mają jeszcze dodatkowe oznaczenia. Tuż po nich podawana jest jeszcze grupa olejów, spełniająca określone w danym przypadku normy.

Partnerem artykułu jest awparts.pl

Reklama

Polecane

 • Akumulatory Exide HVR®
  • piątek, 09 styczeń 2015

  Najciekawszą nowością w akumulatorach do pojazdów użytkowych jest technologia HVR® (High Vibration Resistant), dostępna jedynie w Exide Technologies. Technologia HVR® gwarantuje niespotykany poziom niezawodności, dzięki absorbcji wibracji, które są główną przyczyną uszkodzeń wewnątrz akumulatora.

  Czytaj więcej
 • Ładowarka Stef-pol EST-511 12V 6A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-511 12V 6A - przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 12V i pojemności 34 ÷ 60Ah. Ładowanie akumulatorów tymi ładowarkami gwarantuje pełne naładowanie akumulatora jak i przedłużenie jego żywotności. Ładowarki EST od innych ładowarek wyróżnia to, że po osiągnięciu właściwego…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Trojan SCS Marine
  • wtorek, 19 wrzesień 2017

  Akumulator głębokiego rozładowania Trojan Marine / RV sprawdza się wszędzie, tam gdzie nie mamy dostępu do energii elektrycznej, jako przenośne źródło zasilania. Może być także wykorzystywany w sprzęcie pływającym i kamperach.

  Czytaj więcej
 • Ładowarka Stef-pol EST-503 6V 1,5A
  • poniedziałek, 02 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-503 6V 1,5A - przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 6V i pojemności 7 ÷ 17Ah. Ładowanie akumulatorów tymi ładowarkami gwarantuje pełne naładowanie akumulatora jak i przedłużenie jego żywotności. Ładowarki EST od innych ładowarek wyróżnia to, że po osiągnięciu właściwego napięcia…

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Profesjonalna konserwacja drukarek i samodzielna naprawa: wady i zalety
  • poniedziałek, 22 styczeń 2024

  W dzisiejszej cyfrowej epoce, drukarki stały się niezbędnym elementem zarówno życia osobistego, jak i zawodowego. Jednak, jak każde inne urządzenie elektroniczne, drukarki mogą napotykać problemy i wymagać konserwacji lub napraw. Kiedy pojawiają się problemy z drukarką, ludzie często stają przed dwoma opcjami: skorzystaniem z profesjonalnych usług serwisowych drukarek lub próbą samodzielnego rozwiązania problemów w ramach podejścia zrób to sam (DIY). W tym artykule przyjrzymy się zaletom i wadom korzystania z serwisu drukarek oraz metod DIY, pomagając Ci podjąć świadomą decyzję opartą na Twoich konkretnych potrzebach i okolicznościach.

  Czytaj więcej
 • 6 sposobów na likwidację nieprzyjemnych zapachów w samochodzie!
  • poniedziałek, 08 styczeń 2024

  Nieprzyjemne zapachy w samochodzie mogą być uciążliwe. Istnieje jednak kilka skutecznych sposobów na ich wyeliminowanie. Oto 6 sposobów na pozbycie się niechcianych zapachów w samochodzie!

  Czytaj więcej
 • Czym jest system start-stop w samochodzie i dlaczego wymaga specjalnego akumulatora?
  • poniedziałek, 08 styczeń 2024

  Wraz z postępem technologii motoryzacyjnej, coraz więcej samochodów wyposażonych jest w innowacyjne rozwiązania mające na celu poprawę efektywności paliwowej i ograniczenie emisji spalin. Jednym z takich rozwiązań jest system start-stop, który zyskuje coraz większą popularność. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu, czym jest system start-stop oraz dlaczego jego działanie wymaga zastosowania specjalnego akumulatora.

  Czytaj więcej
 • Czy warto inwestować w detailing samochodu?
  • czwartek, 04 styczeń 2024

  Detailing samochodów to szczegółowe i kompleksowe czyszczenie, odnawianie oraz ochrona różnych elementów pojazdu. Celem detailingu jest nie tylko przywrócenie samochodu do stanu zbliżonego do nowego, ale często nawet jego przewyższenie. Proces ten składa się z wielu etapów, począwszy od mycia zewnętrznego, poprzez czyszczenie wnętrza, aż po zabezpieczenie lakieru i innych powierzchni.

  Czytaj więcej

News

 • Zasilanie przyszłości: Jak akumulatory wpływają na wydajność i trwałość nowoczesnych urządzeń
  • wtorek, 27 czerwiec 2023

  Dzisiejsza technologia pędzi naprzód w niebywałym tempie. Wizje przyszłości nieraz spełniają się na naszych oczach, a my wciąż oczekujemy więcej. Jednym z aspektów, na które społeczeństwo patrzy z wielkim oczekiwaniem jest zasilanie naszych nowoczesnych urządzeń. W tej dziedzinie akumulatory odgrywają kluczową rolę wpływając zarówno na wydajność, jak i trwałość urządzeń, które używamy na co dzień. Jak to się dokładnie dzieje?

  Czytaj więcej
 • Jakie są zalety serwisu OMT w Tarnowie?
  • poniedziałek, 17 kwiecień 2023

  OMT serwis w Tarnowie zajmuje się wymianą oleju w skrzyni automatycznej w Tarnowie. Praca specjalistów jest wykonana starannie i kompleksowo. Eksperci wymieniają olej szybko oraz efektywnie. Warto zabiegać o to, co najlepsze i najcenniejsze. Na stronie internetowej https://omt-serwis.pl/usluga/dynamiczna-wymiana-oleju-w-automatycznej-skrzyni-biegow znajdują się kompleksowe informacje o tym serwisie. 

  Czytaj więcej
 • Koparka kołowa Liebherr - w pełni sprawna i gotowa do pracy.
  • poniedziałek, 17 kwiecień 2023

  Sprzęt marki Liebherr cieszy się dużą popularnością w branży budowlanej. Dotyczy to również koparek kołowych tego producenta. Sprawdźmy, czy stanowią one dobry wybór, a jeśli tak, to dlaczego?

  Czytaj więcej
 • Program warsztatowy online: Klucz do sukcesu Twojego warsztatu samochodowego
  • poniedziałek, 17 kwiecień 2023

  Jako właściciel warsztatu samochodowego, z pewnością zdajesz sobie sprawę z wyzwań związanych z zarządzaniem takim biznesem. Stąd też powstał ten artykuł, w którym omówimy zalety programów warsztatowych online, a także podpowiemy, jak wybrać najlepszy program do prowadzenia Twojego warsztatu.

  Czytaj więcej

Nowości na rynku akumulatorów

 • Akumulatory Uruchom Gold - Polska marka
  • wtorek, 07 styczeń 2020

  Akumulatory Uruchom są bardzo cenione zarówno przez doświadczonych kierowców, jak i tych początkujących. Nie ma nic dziwnego w tym, że na ich zakup decyduje się obecnie coraz większa grupa zmotoryzowanych osób. Jedną z nowości jest seria Gold, dzięki której można wyposażyć się w niezawodne urządzenie rozruchowe, doskonale spisujące się zwłaszcza w warunkach zimowych. Uruchom Gold zapewnią zainteresowanym bezproblemowy rozruch, nawet gdy za oknem będzie sypać śnieg.

  Odsłony: 4760 Czytaj więcej
 • Akumulatory Bosch EFB do Start-Stop
  • wtorek, 03 październik 2017

  Akumulatory Bosch EFB do Start-Stop - pełna moc we wszystkich modelach rynkowych. Technologia Bosch S5 EFB (Enhanced Flooded Battery) firmy Bosch wypełnia lukę istniejącą między tradycyjnymi akumulatorami rozruchowymi a technologią S6 AGM. Wydajność akumulatorów w tej technologii sprawdza się przy zastosowaniu w samochodach z systemami Start/Stop. Wysoka odporność na pracę cykliczną zapewnia odpowiednie rezerwy mocy przy ponownym rozruchu pojazdu. Wysokie natężenie prądu spełnia także wymagania pojazdów z dużą ilością elektrycznych odbiorników energii.

  Odsłony: 9055 Czytaj więcej
 • Wzmocniony akumulator Uruchom Bike - również do systemów start stop
  • sobota, 04 kwiecień 2020

  Start Stop w motocyklach i skuterach? Tak, na rynkach azjatyckich coraz więcej jednośladów wyposażona zostaje w system start stop. System start-stop w skuterach i motocyklach samodzielnie rozpoznaje zatrzymanie pojazdu i na określony czas dezaktywuje silnik. Zostaje on samoistnie uruchomiony po odkręceniu rączki od gazu. System ten poprzez analizę naszego ruchu zatrzymuje lub uruchamia jednostkę w taki sposób, aby nie było żadnych niedogodności dla kierowcy.

  Odsłony: 6984 Czytaj więcej
 • Porównanie akumulatorów Optima
  • wtorek, 19 wrzesień 2017

  Akumulatory Optima, mają bardzo mały opór wewnętrzny, co przekłada się na większą moc startową akumulatora i lepsze charakterystyki ładowania. Dzięki zwartej budowie wewnętrznej, akumulatory Optima są odporne na wibracje i znajdują zastosowanie wszędzie tak, gdzie zwykłe akumulatory nie dałyby sobie rady: 4x4, maszyny budowalne. Poza tym zmniejszone wibracje minimalizują utratę aktywnej powłoki płytek, a w rezultacie oznaczają mniejsze straty energii i dłuższy okres żywotności akumulatora.

  Odsłony: 8347 Czytaj więcej

Nowości na rynku prostowników

 • Wodoszczelna i wstrząsoodporna BLUE POWER IP67
  • piątek, 22 wrzesień 2017

  Ładowarka Blue Power Marine IP67 - dedykowana do zastosowania w sektorze marynistycznym. Woda, olej, ani piasek nie są w stanie uszkodzić ładowarki Blue Power IP67. Obudowa jest odlana z aluminium, a elektronika jest zalana w żywicy. dy temperatura osiągnie 60 ° C prąd wyjściowy zostaje zredukowany utrzymując prawidłowe działanie i w ten sposób chroni ładowarkę przed uszkodzeniem. Z efektywnością do 92%, ładowarki Blue Power emitują czterokrotnie mniej ciepła w porównaniu do konkurencyjnych urządzeń. Dodatkowo, kiedy bateria jest naładowana, zużycie prądu spada dzięki spadkowi mocy do 0,5W, co jest wynikiem od pięciu do dziesięciu razy lepszym niż konkurencyjne urządzenia.

  Odsłony: 4234 Czytaj więcej
 • Bezbateryjne urządzenie rozruchowe Telwin FLASH START 700
  • piątek, 06 październik 2017

  Bezbateryjne urządzenie rozruchowe Telwin FLASH START 700 wykonane w technologii ultra-kondensatorów: lekkie, kompaktowe, nie wymagające konserwacji, łatwe w transporcie. Szczytowy prąd rozruchu 700A zapewnia szybkie wspomaganie rozruchu motocykli, samochodów osobowych i dostawczych oraz łodzi. Telwin FLASH START 700 jest niezwykle prosty w obsłudze: wystarczy podłączyć zaciski urządzenia do rozładowanego akumulatora i odczekać ok.100 sekund,a następnie uruchomić pojazd.

  Odsłony: 7169 Czytaj więcej
 • Ładowarka Stef-pol EST-518 24V 12,5A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-518 24V 12,5A - przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 24V i pojemności 34 ÷ 120Ah. Ładowanie akumulatorów tymi ładowarkami gwarantuje pełne naładowanie akumulatora jak i przedłużenie jego żywotności. Ładowarki EST od innych ładowarek wyróżnia to, że po osiągnięciu właściwego napięcia przez akumulator układ nie rozłącza ładowarki, od tego momentu na akumulatorze podtrzymywana jest stała wartość napięcia, jest to korzystne dla akumulatora. Ładowanie akumulatorów tą ładowarką spełnia oczekiwania użytkownika jak i producenta akumulatorów.

  Odsłony: 7080 Czytaj więcej
 • Ładowarka Stef-pol EST-524 12V 30A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-524 12V 30A - Automatyczna ładowarka EST przeznaczona jest do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo-kwasowych o napięciu 24V i pojemności 74 ÷ 400Ah. Zaletą i wyróżnieniem ładowarki automatycznej EST jest to, że po osiągnięciu właściwego napięcia przez akumulator układ nie rozłącza ładowarki, od tego momentu na akumulatorze podtrzymywana jest stała wartość napięcia. Ładowanie tymi ładowarkami zapobiega intensywnemu gazowaniu akumulatora przedłużając jego żywotność.

  Odsłony: 7086 Czytaj więcej

Dobierz akumulator min

Kupno akumulatora może i specjaliście w tej dziedzinie przysporzyć wielu problemów. Ilość marek produkujących akumulatory potrafi szokować. Wiadomo, że ile osób, tyle opinii. Jeżeli chcesz poznać rzetelne, sprawdzone informacje oraz poznać zdanie fachowców w dziedzinie akumulatorów jesteś we właściwym miejscu! Na portalu oprócz tego, jaki akumulator czy prostownik będzie dla nas najlepszy dowiemy się, które sklepy są najbardziej profesjonalne i zawsze służą fachową poradą. Jesteśmy tu po to by kupno nowego akumulatora i prostownika było proste i możliwe w najkorzystniejszej na rynku cenie.

jaki akumulator

Kontakt z Redakcją

Email.: info(at)akustrefa.pl

Tel.: +48 690 940 134

NIP PL6652807743